Etapy stavby
12. ETAPA - Finální betonové podlahy v přízemí a patře
Instalování tepelné izolace a betonování finálních podlah v celém domě a garáži
1|Připravit plány, nářadí a příslušenství
Připravte si předem veškeré nářadí, příslušenství a ochranné pomůcky pro instalování tepelné izolace a betonování finálních podlah. Veškeré nářadí, stavební materiál a jednotlivé stavební kroky najdete podrobně vypsané v záložce:
Pro přibližné určení potřebného stavebního materiálu pro instalování tepelné izolace a betonování finálních podlah budete potřebovat ze stavebního projektu výkresy:
- Půdorys 1.NP |obrázek 1250.
- Půdorys 2.NP |obrázek 1251.
- Svislý řez A-A |obrázek 1252.



2|Spočítat a objednat stavební materiál
Spočítání tepelné izolace do podlah v celém domě
Pro instalování tepelné izolace na základovou desku budete potřebovat podlahový polystyren a do podlah v podkroví nebo patrech kročejovou minerální vatu. Na veškerou tepelnou izolaci v domě budete potřebovat PE fólii a do veškerých místností a garáže dilatační okrajový pás. Pod vchodové a terasové dveře je vhodné instalovat polystyren extrudovaný.
- Půdorys 1.NP |obrázek 1250.
- Půdorys 2.NP |obrázek 1251.
- Svislý řez A-A |obrázek 1252.
Veškerý stavební materiál a příslušenství najdete rozepsaný v záložce a příslušném stavebním kroku:
Spočítání betonové směsi do podlah v celém domě a garáži
Betonování finálních podlah můžete provést dvěma způsoby. Podlahy si můžete vybetonovat ručním způsobem svépomocí, nebo si nechat zhotovit lité betonové podlahy. Pokud si necháte vylít podlahy stavební firmou, tak si s dostatečným předstihem dohodněte přesný termín lití podlah. Také se dohodněte se stavební firmou, jakým přesně způsobem budete muset připravit izolaci pomocí PE fólie nad tepelnou izolací v podlahách.
Pro betonování finálních podlah svépomocí budete potřebovat cement a tříděný písek. Spočítání potřebného množství stavebního materiálu proveďte také podle stavebního projektu a výkresů:
- Půdorys 1.NP |obrázek 1250.
- Půdorys 2.NP |obrázek 1251.
- Svislý řez A-A |obrázek 1252.
Veškerý stavební materiál a příslušenství najdete rozepsaný v záložce a příslušném stavebním kroku:
Jak spočítat množství tepelné izolace a doplňků do veškerých podlah v domě
Potřebný počet metrů čtverečních podlahového polystyrenu propočítejte podle projektové dokumentace a výkresu: Půdorys 1.NP|obrázek 1250. Celkovou plochu prvního nadzemního podlaží máte také ale již spočítanou z předešlých etap a stavebních kroků. Podle výsledných metrů pořiďte správný počet balení tepelné izolace do všech nadzemních podlaží. Tloušťku tepelné izolace ale rozdělte na dvě stejné tloušťky podlahového polystyrenu. Tepelná izolace se totiž pokládá do podlah ve dvou vrstvách, aby byly spáry mezi jednotlivými spodními deskami překryté horní vrstvou dalších desek polystyrenu.
Potřebný počet metrů čtverečních kročejové minerální vaty propočítejte podle projektové dokumentace a výkresu: Půdorys 2.NP|obrázek 1251. Také v tomto případě platí stejné pravidlo jako v prvním nadzemním podlaží. Tloušťku tepelné izolace tedy také rozdělte do dvou stejně silných vrstev.
Jak spočítat množství PE fólie
Podle stejně určených metrů čtverečních také pořiďte potřebné množství PE fólie na celkové překrytí tepelné izolace v podlahách. Při zaměřování celkové plochy pro určení správného množství PE fólii, počítejte také se vzájemnými přesahy jednotlivých průhu fólie minimálně 100 mm.
Jak spočítat množství dilatačního okrajového pásu
Potřebný počet běžných metrů dilatačního pásu propočítejte podle projektové dokumentace a výkresu: Půdorys 1.NP|obrázek 1250 a Půdorys 2.NP|obrázek 1251. Potřebný počet běžných metrů dilatačního pásu je jednoduše součet obvodů veškerých místností v domě a garáži.
Jak spočítat množství betonové směsi do veškerých podlah v domě a garáži
Propočítejte také správné množství betonové směsi do finálních podlah v celém domě a garáži pdle projektové dokumentace a výkresů: Půdorys 1.NP |obrázek 1250, Půdorys 2.NP |obrázek 1251, Svislý řez A-A |obrázek 1252.
Výpočet objemu betonové směsi v každé místnosti určíte pomocí jednoduchého vzorce: V = a.b.c. Vynásobte délku krát šířku krát hloubku a vyjde vám objem betonové směsi v metrech kubických. Tímto způsobem spočítejte potřebný objem betonové směsi do každé místnosti a garáže a jednotlivé výsledky vám po sečtení dají celkový objem betonové směsi do celého domu a garáže.
Jak spočítat množství extrudovaného polystyrenu pod vchodové a terasové dveře
Potřebný počet a tloušťku extrudovaného polystyrenu propočítejte podle přesného měření každého prostoru pod vchodovými nebo terasovými dveřmi. Vložený extrudovaný polystyrenu v tomto případě může být jen v jedné vrstvě.
3|Dovézt a uložit stavební materiál
Pořiďte a dopravte na stavbu potřebný stavební materiál pro instalování tepelné izolace na základovou desku v celém domě a garáži. Dále stavební materiál pro betonování finálních podlah v celém domě a garáži. Po dovozu veškerý stavební materiál uložte do stavební buňky. Dům musí být před betonováním finálních podlah kompletně prázdný.
- Minerální izolace kročejová
- Polystyren podlahový EPS100Z
- Polystyren extrudovaný
- Dilatační okrajový pás
- PE Fólie
Jaké další příslušenství budete potřebovat
Připravte si předem dostatečné množství prken. Prkna budete používat po vybetonování každé místnosti, jako dočasnou hráz v prostoru vnitřních dveří, na schodišti a v prostoru garážových vrat.
4|Instalovat dilatační okrajový pás do celého domu a garáže
Instalovat dilatační okrajový pás po obvodu každé místnosti a garáže
Instalování dilatačního okrajového pásu po obvodě místností je velmi jednoduché. Dilatační okrajový pás jednoduše rozvinete po obvodě každé místnosti a garáže. Aby ale řádně držel, tak budete muset dilatační pás připevnit ke zdivu oboustrannou lepící páskou. Připevňujte dilatační pás ke zdivu oboustrannou lepící páskou přibližně po dvou metrech|obrázek 1253. Dilatační okrajový pás natáhněte také do prostoru každých vnitřních dveří. Během betonování tento volný prostor ve dveřích přehradíte prknem zkráceným na potřebný rozměr.
- Natáhněte po obvodě každé místnosti dilatační okrajový pás|obrázek 1253.
- Připevněte dilatační okrajový pás ke zdivu oboustrannou lepící páskou|obrázek 1253.
- Natáhněte dilatační okrajový pás také do prostorů vnitřních dveří

5|Instalovat tepelnou izolaci do celého domu
Jak instalovat tepelnou izolaci do podlah v celém domě
Položení veškeré tepelné izolace do podlah a zakrytí PE fólií v celém domě najednou se provádí v případě vylití finálních podlah firmou. V případě betonování finálních podlah ručně míchaným betonem není vhodné položit tepelnou izolaci do celého domu naráz. Během přivážení těžkých stavebních koleček s betonovou směsí byste totiž poničili poleženou tepelnou izolaci na chodbách v přízemí a patře. Proto v případě patrového nebo podkrovního domu položte tepelnou izolaci prozatím do kažého pokoje a chodbu nechte volnou. Taktéž položte tepelnou izolaci v přízemí pouze do každého pokoje a chodbu nechte volnou. Tak se budete moct pohybovat po chodbách v přízemí i patře s těžkými stavebními kolečky bez toho, abyste poškodili položenou tepelnou izolaci.
Instalování kročejové minerální vaty na podlahy v podkroví nebo patře
Před pokládáním tepelné izolace musí být veškeré podlahy čisté a suché. Celý dům popřípadě ještě jednou řádně zameťte. Tepelnou izolaci začněte pokládat nejprve v podkroví a patrech domu. V každé místnosti postupujte v pokládání tepelné izolace od protilehlého zdiva směrem ke dveřím. Tepelnou izolaci pokládejte ve dvou vrstvách, pokud ji máte silnější více než 40 mm. Kročejovou minerální vatu zkracujte na požadované rozměry odlamovacím nožem. Pro vyznačování rovin a úhlů používejte velkou vodováhu a velký stavební úhelník.
Nejdříve položte první a přes ni druhou vrstvu izolačních desek. Horní druhou vrstvou pokládejte tak, abyste řádně překryli spáry spodních izolačních desek. Tepelnou izolaci pokládejte na podlahu těsně na sebe a zdivo bez sebemenších vzájemných spár|obrázek 1254. Během pokládání vyřezávejte tepelnou izolaci těsně kolem veškerých vnitřních systému vedených na podlaze|obrázek 1255. Pokládání desek zakončete zároveň s vnitřními dveřmi|obrázek 1256.
Instalování kročejové minerální vaty na podlahy
- Zameťte řádně veškeré podlahy v podkroví nebo patře
- Položte první vrstvu desek kročejové minerální vaty
- Položte druhou vrstvu desek kročejové minerální vaty
- Položte druhou vrstvu tak, abyste řádně překryli spáry spodních desek kročejové minerální vaty
- Položte desky kročejové minerální vaty na podlahu těsně na sebe a zdivo bez sebemenších vzájemných spár|obrázek 1254.
- Vyřežte desky kročejové minerální vaty těsně kolem veškerých vnitřních systému vedených na podlaze|obrázek 1255.
- Zakončete pokládání desek kročejové minerální vaty zároveň s vnitřními dveřmi|obrázek 1256.



Instalování PE fólie na položenou kročejovou minerální vatu v podkroví nebo patře
Po položení veškeré kročejové minerální vaty na podlahy v podkroví nebo patře přistupte k instalování PE fólie. Začněte pokládat jednotlivé pruhy PE fólie se vzájemnými přesahy minimálne 100 mm|obrázek 1257. Natáhněte řádně PE fólii vždy po celé ploše podlah a od jednoho zdiva směrem k protilehlému. Zkracujte PE fólii pomocí odlamovacího nože nebo krejčovských nůžek.
Instalování PE fólie na položenou kročejovou minerální vatu
- Položte jednotlivé pruhy PE fólie na kročejovou minerální vatu po celé místnosti.
- Položte jednotlivé pruhy PE fólie na podahu se vzájemnými přesahy minimálne 100 mm|obrázek 1257.
- Položte řádně PE fólii vždy po celé ploše podlah a od jednoho zdiva směrem k protilehlému.
- Zkraťte PE fólii pomocí odlamovacího nože nebo krejčovských nůžek.

Instalování podlahového polystyrenu na podlahy v přízemí
Pokládání podlahového polystyrenu na podlahy v přízemí je naprosto stejné, jako pokládání kročejové minerální vaty v patrech domu. Dodržujte tedy veškerá pravidla během pokládání:
- Zameťte řádně veškeré podlahy v přízemí a garáži
- Natáhněte po obvodě každé místnosti a garáže dilatační okrajový pás
- Připevněte dilatační okrajový pás ke zdivu oboustrannou lepící páskou
- Natáhněte dilatační okrajový pás také do prostorů vnitřních dveří
- Položte první vrstvu desek podlahového polystyrenu
- Položte druhou vrstvu desek podlahového polystyrenu|obrázek 1258.
- Položte druhou vrstvu tak, abyste řádně překryli spáry spodních desek podlahového polystyrenu
- Položte desky podlahového polystyrenu na podlahu těsně na sebe a zdivo bez sebemenších vzájemných spár
- Vyřežte desky podlahového polystyrenu těsně kolem veškerých vnitřních systémů vedených na podlaze|obrázek 1259.
- Zakončete pokládání desek podlahového polystyrenu zároveň s vnitřními dveřmi
- Vložte extrudovaný polystyren pod rám vchodových a terasových dveří|obrázek 1260.
- Položte jednotlivé pruhy PE fólie na podlahový polystyren po celé místnosti
- Položte jednotlivé pruhy PE fólie na podahu se vzájemnými přesahy minimálne 100 mm.
- Položte řádně PE fólii vždy po celé ploše podlah a od jednoho zdiva směrem k protilehlému.
- Zkraťte PE fólii pomocí odlamovacího nože nebo krejčovských nůžek.



6|Vybetonovat podlahy v celém domě
Zaměření přesné výšky finální podlahy v podkroví nebo patře
Před samotným betonováním nejprve zaměřte a vyznačte přesnou výšku finální podlahy v podkroví nebo patře. Přesnou výšku finální podlahy určíte podle výšky posledního schodu, který je vlastě zároveň součástí stropu v patře. Takže přesná výška pro finální betonování podlah musí být stejně vysoká, jako jsou výšky jednotlivých schodišťových stupňů v interiéru 175 mm.
Naměření a vyznačení přesné výšky finální podlahy určíte pomocí laserového měřiče. Nastavte laserový měřič na stropě u schodiště do stanovené výšky 175 mm. Podle světelného paprsku vyznačte na zdivo zednickou tužkou přesnou finální výšku podlah v podkroví nebo patře|obrázek 1261. Dále podle naměřené výšky a pomocí laserového měřiče postupně převádějte a naměřujte v každé místnosti přesnou finální výšku podlah|obrázek 1262. V každé místnosti naměřenou výšku finální podlahy také vyznačte zednickou tužkou a po celou dobu betonování se naměřenou výškou řiďte.


Připravení profilů pro betonování podlah
Pro přesné betonování finálních podlah si nejprve připravte ocelové rovnostranné profily ve tvaru U. Pomocí těchto ocelových profilů budete stahovat betonový potěr do naprosté roviny. Proto si předem obstarejte dostatečný počet a délky ocelových profilů. Správný počet a délky určete podle velikostí místností. Jednotlivé ocelové profily se umístují na podlahu od sebe ve vzdálenosti 2000 mm. Sežeňte takový počet a délky ocelových profilů, aby vždy stačily pro použití alespoň do jedné místnosti v domě. V opačném případě byste museli ocelové profily v každé místnosti během betonování průběžně posouvat.
Jak připravit ocelové profily pro betonování podlah
V první betonované místnosti nejprve nastavte paprsek laserového meřiče do požadované výšky finální podlahy. Následně do vyznačené výšky paprsku laserového měřiče umístěte a vypodložením ocelové profily U|obrázek 1263. Ocelové profily umístěte na podlahu do vzájemné vzdálenosti od sebe přibližně 2000 mm|obrázek 1263. Přesnou rovinu uložení ocelových profilů také zkontrolujte velkou vodováhou|obrázek 1264. Stejným způsobem postupujte během betonování finálních podlah v celém domě a garáži.